Плани-конспекти уроків



План-конспект уроку з інформатики 5 клас на тему «Інформація. Повідомлення»  
Урок 1
Тема: Інформація. Повідомлення. 
Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям інформації, повідомленнями та способами подання повідомлень
Розвивальна мета: Навчити дітей абстрактно та логічно мислити, розвити цікавість до здобуття нових знань
Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, вміння працювати з інформацією
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Структура уроку
1.   Організаційний момент
2.   Етап орієнтації
3.   Етап проектування
4.   Етап навчальної діяльності
5.   Етап ділової гри
6.   Контрольно-оцінювальний етап
7.   Домашнє завдання
Хід уроку

І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти! Я Вас вітаю з початком нового навчального року і бажаю успіхів у навчанні та творчих злетів.
Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?
Ми приступаємо до вивчення нового для вас предмету – Інформатики.
Я у вас буду читати цей предмет на протязі навчального року. А з вами ми познайомимося в процесі роботи.
Ви перейшли до середньої школи, тому на уроках інформатики ми будемо застосовувати принципи вивчення предмету, які застосовують у старшій школі. Це буде цікавим і корисним для вас досвідом та дозволить вам підготуватися до навчання в старших класах. В цьому навчальному році нас з вами чекає 35 уроків(16 у І семестрі та 19 у ІІ семестрі), де ми будемо займатися, як засвоєнням теоретичних знань, так і відпрацюванням практичних навичок роботи з комп’ютером.

Наше вивчення предмету буде будуватися по наступній схемі: Урок-ділова гра – Практичне заняття – Тематичний залік (КОНТРОЛЬНА РОБОТА).
На ДІЛОВІЙ ГРІ ви слухаєте поданий вчителем матеріал, записуєте основні моменти та потім відточуєте свої знання на етапі гри. Практичні заняттяподіляються на 2 етапи
І етап – практичне заняття з інструкцією(ви працюєте покроково за поданою послідовністю дій(алгоритмом), що вказаний в інструкції та засвоюєте новий для вас матеріал на практиці)
ІІ етап - практичне заняття з завданням (вчитель роздає завдання БЕЗ інструкції і ви по зразку виконуєте завдання без допомоги вчителя).
Тематичний залік (КОНТРОЛЬНА РОБОТА)  - це урок, який по формі дуже схожий на екзамен, але він охоплює тільки одну-дві теми. На заліку кожен учень отримує власне завдання з 2-ма теоретичними питаннями та 1-м практичним завданням. На основі заліку та практичних робіт виставляється тематична атестація.
А по результатам тематичних атестацій виставляються семестрові оцінки.
Річна оцінка виставляється на основі двох семестрових оцінок.

Вивчення інформатики ми почнемо з теми «Інформація. Інформаційні процеси та системи». На вивчення даної теми виділено 4 уроки на протязі яких ми з вами розглянемо теоретичні та практичні питання по даній темі.
Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень». Контрольна робота по даній темі Вас чекає через 2 уроки.(тобто на тижні 23.09- 27.09)

ІІ. Етап орієнтації
Людина – це істота соціальна, яка потребує постійного спілкування і сучасний технічний прогрес дозволяє людині спілкуватись необмежено за допомогою інформаційних технологій та комп’ютеризації. Людина, яка не вміє користуватись персональним комп’ютером (ПК) позбавлена змоги отримувати найновішу інформацію в науці та інших галузях людської діяльності або для її отримання витрачає дуже багато часу. Тому вивчення інформатики є надзвичайно актуальним для молодих людей, які тільки вступають в життя.
Метою сьогоднішнього уроку є ознайомлення з поняттям інформації,повідомлення.

ІІІ. Етап проектування
План уроку
1.   Інформація та її властивості
2.   Форми та способи подачі інформації
3.   Гра
4.   Домашнє завдання
IV. Етап навчальної діяльності
Отже, розпочнемо розглядати питання сьогоднішнього уроку.  Світ існує в трьох основних формах – речовина, енергія та інформація.
Інформація – це відомості стосовно осіб, предметів, фактів, подій, явищ і процесів незалежно від форми їх подання
Інформація має такі властивості

1.   Цінність – це максимально можлива користь для досягнення мети.
2.   Достовірність – правдивість уявлень про джерело інформації.
3.   Повнота – ступінь подробиць в уявленнях про предмет.
4.   Актуальність – відповідність поточному моменту часу.
5.   Доступність  - здатність споживача сприймати формацію.
6.   Об’єктивність – відображення зовнішнього світу, який існує незалежно від сприймача.
Інформація передається за допомогою повідомлень.
Повідомлення складаються з матеріальних носіїв: знаків(записи на папері, книги), сигналів(світлофор, маяк), фізичних процесів, які змінюються з часом. (записати)
Людина сприймає інформацію(повідомлення) за допомогою своїх органів чуття.
Візуальне сприйняття інформації – це текстова інформація, числова інформація та графічна інформація. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Звукове сприйняття інформації – це мова, музична композиція, сигнали. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Тактильна інформація  - за допомогою дотику. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Нюхова інформація – за допомогою носа. Давайте наведемо з Вами приклади…..
Смакова інформація – за допомогою смаку(язик). Давайте наведемо з Вами приклади…..
Одну і ту ж інформацію можна передавати різними мовами, усно та письмово або у вигляді малюнку. Сприйматися інформація (повідомлення) може також по різному. Наприклад, кивок голови згори вниз у нас означає слово «Так», а у Болгарії слово «Ні». Або слово «коса» також має три значення коса дівчини, коса на річці та коса для скосу трави. Таким чином інформація залежить від того, як трактується повідомлення і за допомогою чого воно передається. Якщо повідомлення не несе корисної інформації, то воно несе шум.(записати)
Інформація може перетворюватися в шум і навпаки. Наприклад, якщо ми бачимо кожен день безліч реклами, то ми її сприймаємо, як шум, але якщо нам щось потрібне (меблі, одежа, ПК), то ми починаємо прислуховуватись реклами. В цьому випадку шум перетворюється в інформацію.
Форми подачі інформації бувають: текстова, графічна, звукова, числова, мультимедійна(кіно), керуюча(інструкції, команди). (записати)
Серед способів подачі інформації:  мова(усний обмін інформацією), писемність, преса, книги, радіо, кіно, телебачення, комп’ютер. (записати)
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так стомився?
І наліво нахилився.
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки вниз.
Вгору трошки подивись.
Руки склали, як вітряк,
І покрутимося так.
Вище руки підійміть
І спокійно опустіть.
Будем дружно ми сідати
І до праці приступати.

V.    Етап ділової гри                       
Гра «Моя планета»
Мета: Визначення учнями вихідної інформації в результаті опрацювання вхідної інформації.
У давнину люди вирішили, що кожній цифрі від 1 до 9 відповідає одна з планет Сонячної системи:
1-      Сонце
2-      Місяць
3-      Марс
4-      Меркурій
5-      Юпітер
6-      Венера
7-      Сатурн
8-      Уран
9-      Нептун

Якщо послідовно додавати цифри дати свого народження, то можна визначити «Свою» планету. Наприклад
А тепер давайте попрацюємо в парах. Кожен з Вас повинен отримати вхідну інформацію(дату народження) в свого партнера по парті, опрацювати інформацію та видати «планету» свого партнера. Отже, на все це у Вас є 5 хвилин. Почали!

Отже, на уроці ми дізналися, що ж таке інформація та повідомлення та яким чином повідомлення передавати та сприймати. Чи сподобався вам урок? Що саме сподобалось, а що ні? Які ви нові для себе знання дістали?
VI.       Домашнє завдання
1. Вивчити терміни


Урок 2
Тема: Інформація та повідомлення. Способи подання повідомлень
Мета:
·         сформувати в учнів поняття про повідомлення, ознайомити з властивостями, способами та формами подання повідомлень;
·         учити розрізняти їх та наводити приклади;
·         розвивати логічне мислення, критичність думки;
·         розвивати пам’ять і пізнавальні інтереси учнів;
·         формувати вміння аналізувати та робити висновки;
·         виховувати культуру розумової праці.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування умінь і навичок
Обладнання: презентація, підручник, мультимедійна дошка, комп’ютери
Учні повинні знати:
Поняття «повідомлення», способи подання повідомлення, поняття про інформаційну надлишковість повідомлень.
Учні повинні вміти:
Наводити приклади повідомлень, поданих різними способами; визначати способи подання повідомлень.
Хід уроку
I.            Організаційний момент
1.     Привітання учнів
2.     Перевірка присутності учнів
3.     Перевірка наявності зошитів, підручників тощо
II.            Перевірка домашнього завдання
1.     Перевірка домашнього завдання за підручником
·         Що таке інформатика?
·         Як ви розумієте термін «інформація»?
·         За допомогою чого передається інформація?
·         Яким чином людина сприймає інформацію?
·         Назвіть види інформації за способом сприйняття. Наведіть приклади.
2.     Перевірка завдань у робочому зошиті
Слайд 3. Вправа «Смайлики»
Назвіть мені, будь ласка, яку інформацію передає кожний смайлик. (Показує смайлики)


III.            Мотивація навчальної діяльності
З попереднього уроку ви вже знаєте, що таке інформація. Кожний день ми постійно отримуємо різну інформацію, з різних джерел. Так ми отримуємо відомості про навколишній світ. Людина отримує інформацію за допомогою повідомлень. Одне й те саме повідомлення можна передавати різними способами. Сьогодні ми розглянемо що таке повідомлення, які способи передавання повідомлень існують.
Оголошення теми та мети уроку
IV.            Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Інформація подається, передається і зберігається у вигляді повідомлень.
Повідомлення – це послідовність сигналів різної природи: звуків, символів, зображень, жестів, міміки тощо. Повідомлення можуть бути як усні так і письмові.
Повідомлення можна передавати різними мовами, але так, щоб вони були зрозумілими адресату.
Інформацію завжди можна перетворити на повідомлення і, навпаки, повідомлення – на інформацію.
Як я уже казала, одне й те ж повідомлення можна передавати різними способами.
Якщо повідомлення містить для людини якісь нові факти, вважається, що воно несе інформацію. А чи всі повідомлення несуть інформацію? (Розсуди дітей. Треба зробити так, щоб вони зрозуміли, що іноді повідомлення бувають з помилками або незрозумілі, або містять застарілу інформацію. Для цього можна привести приклад і його розібрати.)
Такі повідомлення, що не несуть корисної інформації або застарілу інформацію називають шумом.
Привести декілька прикладів, а потім попросити учнів привести свої приклади:
·         підручник з літератури на китайській мові;
·         таблиця множення з помилками тощо
Якщо ви отримали повідомлення, частина якого є зайвою, то, кажуть, що таке повідомлення має інформаційну надлишковість. Привести приклади.
V.            Фізкультхвилинка
VI.            Закріплення знань
1.     Робота з підручником
2.     Робота в групах з картками (Перетворити текстову інформацію в графічну і навпаки) завдання 1,2
Слайд 7. Завдання 1. За зразком перетворіть текстове повідомлення на графічне(Зразок у презентації)
Слайд 8. Завдання 2. За зразком перетворіть графічне повідомлення на текстове
(Зразок у презентації)
Слайд 9. Завдання 3 Про що говорять ці малюнки? (Додаток в презентації)
Варіанти відповіді: вони намагаються передати одне й те саме повідомлення про допомогу, але різними способами:
·         у вигляді тексту;
·         у вигляді знаку про допомогу;
·         у вигляді жесту;
VII.            Пояснення домашнього завдання. 
Підсумок уроку.
   
Урок 3

Тема: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передання та пошук повідомлень.
Навчальна мета: Познайомити учнів з інформаційними процесами та навчити їх застосовувати в житті
Розвивальна мета: Розвити вміння працювати з інформацією, опрацьовувати інформацію та збирати, передавати та шукати інформацію
Виховна мета: Розвити в учнях інформаційну культуру, виховати посидючість
Тип уроку: Комбінований урок
Структура уроку

1.     Організаційний момент
2.     Етап орієнтації
3.     Етап проектування
4.     Етап навчальної діяльності
5.     Гра
6.     Контрольно-оцінювальний етап
7.     Домашнє завдання
Хід уроку

І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти!
Черговий, хто сьогодні відсутній в класі?
Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформаційні процеси».

ІІ. Етап орієнтації
Щоб добре вміти працювати з інформацією, потрібно знати всі можливі дії з нею. Саме цим ми сьогодні і займемося. Давайте починати.

ІІІ. Етап проектування
План уроку
1.     Інформаційні процеси
2.     Гра
3.     Домашнє завдання

IV. Етап навчальної діяльності
Процеси, які пов’язані із пошуком, отриманням, зберіганням, обробкою, передачею та використанням інформації називаються інформаційними процесами.
З кожним роком в світі об’єм інформації збільшується в декілька разів. В середині ХХ століття з’явилось поняття комп’ютерного вибуху, коли людина повинна була володіти таким об’ємом інформації, що в пам’яті вже важко його зберегти. І тут на допомогу людині прийшов комп’ютер. З появою цієї техніки з’явилися нові науки – кібернетика, інформатика, експертні системи, нейронні мережі та ін.
Інформатика – це наука, яка вивчає інформаційні процеси в живій та неживій природі, суспільстві та техніці.
Комп'ютер — універсальна цифрова обчислюваль­на машина для оброблення програмованої інформації.
Інформаційна технологія – це організація інформаційних процесів з використанням технічних засобів та приладів. (записати)
Існують такі види інформаційних технологій: пошта, письмо, телефон, телеграф, електрона пошта та ін.
Паперові технології – це організація передачі інформації за допомогою паперових носіїв.
Нові інформаційні технології – це організація передачі даних через ПК. (записати)
Демонстрація та обговорення малюнка(Додаток 1)

Фізкультхвилинка
Хто здоровим хоче буть,
Про зарядку не забудь!
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись,
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири кроки,
Дерева високі-високі,
Травичка низенька-низенька,
Вітер дерева колише, гойдає,то вниз пригинає.
Птахи з дерев летять, відлітають,
А учні тихенько на місця сідають.

V.    Гра
Гра  «Хто є хто? Джерело-споживач-носій»
Прокоментуйте інформаційні процеси, заповнюючи наведену таблицю.
Гра – кодування (робота в парах)
Двоє хлопців приїхали відпочивати до літнього табо­ру.  Перший поцікавився у другого, як його звати.
— Відгадай,— відповів той. — Я замінив кожну літе­ру свого імені на номер в українському алфавіті. Вийшло 22 7 21 4 12 14. Розкодуйте ім’я хлопчика.
Завдання 2. Закодуйте ім’я свого партнера по парті. Дайте відповідь на питання: Якими інформаційними процесами ви користувалися в роботі?
 VІ.          Контрольно-оцінювальний етап(робота в парах)
1. Інформацію, що не залежить від особистої думки чи судження, можна назвати:
а) достовірною;
б) актуальною;
в) об'єктивною;
г) корисною;
д) зрозумілою.
2. Інформацію, що відбиває правдиве положення справ, називають:
а) зрозумілою;
б) достовірною;
в) об'єктивною;
г) повною;
д) корисною.
3. Інформацію, істотну і важливу в даний момент, називають:
а) корисною;
б) актуальною;
в) достовірною;
г) об'єктивною;
д) повною.
4. Інформацію, за допомогою якої можна вирішити поставлену задачу, називають:
а) зрозумілою;
б) актуальною;
в) достовірною;
г) корисною;
д) повною.
5. Властивості інформації - …
6. Інформаційні процеси - …
VIІ.       Домашнє завдання
1. Вивчити терміни
Урок 4
ТЕМА «ДАНІ» 
Навчальна мета: ознайомити учнів з поняттями повідомлення, дані, інформація та навести їхні приклади з навколишнього середовища.
Розвивальна мета: розвивати уміння спостерігати та аналізувати, розвивати пізнавальний інтерес.
Виховна мета: виховувати інтерес до вивчення інформатики, потяг до наукової творчості.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Обладнання: ключові слова з магнітом для дошки, пам’ятки «Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті»,  ПЗ «Скарбниця знань ІІ».

Підручник (П): Підручник з інформатики. 5 клас: підручник для закладів загальної середньої освіти/ О.В.Коршунова, І.О.Завадський. – К.: ВД «Освіта», 2018.
Робочий зошит (РЗ): Зошит-конспект з інформатики. 5 клас: навч. посіб. для загальноосвіт. навч. закл./ О.В.Коршунова, І.О.Завадський. – К.: ВД «Освіта», 2016. – 112 с.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП (3 хв)
Перевірка домашнього завдання.

ІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (3 хв)
Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь
Обговорення переглянутого м/ф «Алло, я вас слышу!»
Як люди передають повідомлення, а тварини? Що допомагає прискоренню передачі повідомлення. Чи можна передати повідомлення, якщо ти не бачиш співрозмовника? Де сьогодні можна знайти відповіді на свої питання?
Повідомлення теми, цілей і завдань уроку

ІІІ.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (10 хв)
Робота з підручником.
Розглянь, обміркуй та обговори з товаришами (в парі, в групі) ситуації на ст.6. про те, як людина отримує повідомлення.
Далі учні самостійно опрацьовують стор.7 та пояснюють, за допомогою чого можна отримати повідомлення з навколишнього світу, та наводять приклади, яку інформацію можна отримати кожним органом чуття.
Учитель постійно слідкує за правильністю міркувань над ситуаціями та виправляє учнів щодо грамотності мовлення. Дякує дітям за відповіді, спонукає сміливіше висловлюватися.
Учитель пояснює та наводить приклади, які повідомлення є інформацією, які є шумом і що можна віднести до даних (див. підручник на стор. 11-12).
Учень пояснює, як він розуміє повідомлення, та вказує тип даних в ситуаціях, що наведені на стор.8-9 підручника.
Отже, зробимо висновки:
1.     Що називають повідомленням?
2.     Що називають інформацією?
3.     Як людина і технічні пристрої отримують повідомлення?
4.     Як в давнину передавали повідомлення?

IV. ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ (10 хв)

Застосування учнями знань у стандартних ситуаціях. Виконання завдань 1-4 у робочому зошиті зі стор.14-16.
1.     Навести приклади повідомлень.
2.     Записати повідомлення, які людина або кіт може отримати.
3.     Записати, яке повідомлення позначає кожен знак.
4.     Записати приклади даних та обговорити їх у групах.
Часто комп’ютерні програми мають надписи англійською мовою, тому слід знати їх переклади, щоб розуміти ваші можливості. Перегляньте укр-англ. словничок в РЗ на стор.16.
Учні промовляють слова вголос по черзі.
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового та зорового напруження (2 хв)

V. ТВОРЧІ ВПРАВИ (10 хв)
Повторення правил поведінки в комп'ютерному кабінеті
Робота за ПК «Скарбниця знань ІІ» - «Людина у світі інформації»

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕСІЯ. (5 хв)
Учні говорять.
Сьогодні я на уроці… Я знав, що… Інформація – це таке повідомлення… Дані можуть бути подані такими видами:… Найбільше мене вразило… Своїм рідним я розповім про…
Учитель дякує учням за активність на уроці.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  (2 хв)
П: ст.11-12
РЗ: ст.17 Завдання 5, вивчи англ.слова на ст.16

8 клас
Урок 1
Правила поведінки і безпеки в комп’ютерному класі.Опрацювання даних як інформаційний процес.
Цілі:
·         навчальна: повторити правила поведінки в кабінеті інформатики актуалізувати вивчені раніше поняття: інформація, повідомлення, дані, інформаційний процес; сформувати поняття: кодування даних, декодування даних, передавач, приймач, канал зв'язку; сформувати вміння користуватися готовими системами кодування та розробляти власні системи кодування.
·         розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність; сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;
·         виховна: виховувати інформаційну культуру; виховувати уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
·         привітання
·         перевірка присутніх
·         перевірка готовності учнів до уроку
Повторення правил поведінки в кабінеті інформатики
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Що таке інформація? (відомості про навколишній світ і явища, які в ньому відбуваються, називають інформацією.)
2.     Хто чи що може бути приймачем інформації?  (людина, тварина, різноманітні пристрої)
3.     Як людина сприймає інформацію? (Людина отримує інформацію  органами чуття )Як сприймають інформацію пристрої? (за допомогою датчиків чи сенсорів.)
4.     Що таке повідомлення? (Людина отримує інформацію з навколишнього середовища за допомогою повідомлень)
5.     Які бувають повідомлення за способом сприйняття, формою подання, за призначенням? (Тому за способом сприйняття повідомлення поділяють на зорові, смакові, нюхові, слухові і дотикові. Також повідомлення поділяють за формою подання — на текстові, числові, графічні, звукові, відео та комбіновані; за призначенням — на масові, спеціальні, особисті, наукові, технічні, розважальні тощо.)
6.     Що називають інформаційними процесами? (Дії, які можна виконувати з інформацією, що міститься у повідомленні, називають інформаційними процесами. До них відносять зберігання, опрацювання, передавання, отримання, пошук, захист тощо)
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Слово вчителя. Упродовж життя людина отримує безліч повідомлень, тому часто виникає потреба зберегти отримані знання або передати їх комусь іншому. Як це зробити?
IV. Вивчення нового матеріалу
Ще в прадавні часи люди опрацьовували інформацію, отриману з навколишнього середовища, і подавали її у вигляді наскельних малюнків. Зрозуміло, що передавати збережену таким чином інформацію було дуже незручно.
Ви знаєте, що інформація передається за допомогою повідомлень, які можна подати текстовим, графічним, звуковим способами, а також відео, жестами та декількома способами одночасно — комбінованим повідомленням.
Для подання усних повідомлень ми використовуємо мову. А будь-яке письмове повідомлення складається з набору різних знаків (символів), які належать певному алфавіту. Наприклад, для подання числових даних використовують алфавіт, що складається з 11 знаків: цифр 0–9 і десяткової коми для відокремлення цілої та дробової частини в десятковому дробі.
Інформацію, подану у вигляді, прийнятному для передавання, опрацювання, збереження, називають даними.
Під опрацюванням даних розуміють такий інформаційний процес, в результаті якого ми отримуємо нові дані або дані, подані в інший спосіб.
Повідомлення передаються від джерела до приймача по каналах зв’язку. Після передавання повідомлення набувають вигляду, зрозумілого для приймача.
        Під час розмови по телефону звукові сигнали (голос) перетворюються (кодуються) на електричні сигнали, які по мережі передаються до співрозмовника і знову перетворюються (декодуються) на звукові сигнали.




Урок 2

Тема: Інформаційні системи як важливі складники й ознаки сучасного суспільства. Сучасні інформаційні технології та системи.
Цілі:
·         навчальна: познайомити з інформаційними системами у сучасному суспільстві їх значенням та складовими, сформувати поняття ключових компетентностей людини у ХХІ столітті;
·         розвивальна:  розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
·         виховна виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
·         засвоєння нових знань;
Хід уроку
І. Організаційний етап
·         привітання
·         перевірка присутніх
·         перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
·         Яка різниця між інформацією і повідомленням?
·         Що таке дані?
·         Наведіть приклади повідомлень і даних, які вам доводиться приймати, передавати, опрацьовувати або зберігати на уроках.
·         Визначте, про які інформаційні процеси йдеться:
·         a) ви пишете твір; б) уранці вас будить будильник;
·         в) ви дивитеся кінофільм; г) лікар ставить діагноз хворому.
·         Що таке інформаційні процеси?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Що являє собою інформаційна система?
Людина живе й працює у світі систем. Вони різняться як складом, так і метою функціонування. Наприклад, системою є освітній заклад, комер­ційна фірма, автомобіль, комп’ютер та ще багато різних об’єктів. Залеж­но від мети їх можна розглядати і як єдине ціле, і як сукупність окремих об’єктів, що взаємодіють між собою.
Система — це сукупність взаємопов’язаних між собою об’єктів, які утворюють єдине ціле.
Зміна однієї з складових системи приводить до відповідних змін всієї системи. Кожна система створюється з певною метою та існує в певному середовищі. Під час використання системи важливо визначити мету її створення, виділити об’єкти, описати їх властивості, зрозуміти зв’язки між об’єктами системи.
Системи відрізняються як за структурою, так і за призначенням (табл. 3).

9 клас
Урок 1
Тема «Інформаційні процеси та інформаційні технології»
Опорний конспект
Система – це сукупність об’єктів, між якими налагоджено зв’язки.
Інформаційна система – це сукупність людських та інформаційних ресурсів (даних), а також інформаційних технологій.
Інформаційні технології – це технології опрацювання даних.
Опрацювання – збірне поняття, що описує сукупність інформаційних процесів: отримання, подання, збирання, створення,зберігання, шукання, пересилання, перетворення, захист даних тощо.
Письмо, книгодрукування, електричні засоби зв’язку, комп’ютери та інтернет – етапи розвитку інформаційних технологій.
Види інформаційних систем – ручні, автоматизовані (АРМ – автоматизовані робочі місця, АСК– автоматизовані системи керування; САПР - система автоматизованого проектування) та автоматичні (наприклад, ІПС – інформаційно-пошукові системи).
Складові інформаційної системи: апаратна, інформаційна, інтелектуальна.
Комп’ютер – це головна компонента апаратної частини інформаційної системи (електронний пристрій, що функціонує під керівництвом програм і користувача).
Програмне забезпечення – це головна компонента інформаційної частини системи (деяка сукупність програм), яка призначена для розв’язування задач.
Сфери застосування інформаційних технологій:  майже всі сфери діяльності людини(торгівля, медицина, освіта, бізнес, наука, військово-промисловий комплекс, сфери обслуговування тощо).
Інформаційна компетентність – наявність знань і вмінь для правильного опрацювання інформації, дотримання етичних норм і правил користування інформацією тощо.
Інформаційна культура – це частина загальної культури людини, систематизована сукупність знань, умінь і навичок, що забезпечує оптимальне здійснення індивідуальної інформаційної діяльності, спрямованої на задоволення інформаційних потреб людини.
Інформатика – наука про інформацію (дані) і засоби та методи їх опрацювання у різних галузях людської діяльності.
Об’єкт – це деяка частина навколишнього світу: предмет, явище, процес, а також суб’єкт, який пізнає об’єкти.
Властивості об’єкта – розміри, форма, матеріал, стан, колір, маса, швидкість тощо (залежно від природи об’єкта).
Інформаційна модель – сукупність відомостей про об’єкт.
Питання
1.     Що таке система?
2.     Що таке інформаційна система?
3.     Що таке інформаційна технологія?
4.     Назвіть головні етапи розвитку інформаційних технологій.
5.     Коли винайдено друкарський верстат?
6.     Хто і коли надрукував першу книжку в Україні?
7.     Які є головні види інформаційних систем?
8.     Наведіть приклади автоматичних інформаційних систем.
9.     Наведіть приклади автоматизованих інформаційних систем.

Вправи
1.     Розгляньте об’єкт «стіл» і такі його чотири властивості: форма, колір, матеріал, кількість ніжок. Наведіть у вигляді таблиці по три можливі значення кожної властивості.
2.     Розгляньте об’єкт «м’яч» (волейбольний, тенісний, для регбі) і такі його чотири властивості: форма, колір, матеріал, діаметр. Наведіть у вигляді таблиці по три можливі значення кожної властивості.
3.     Розгляньте об’єкт «лев». Назвіть чотири характерні властивості цього об’єкта. Наведіть по два можливі значення кожної властивості.
4.     Розгляньте об’єкт «держава». Назвіть чотири властивості цього об’єкта. Наведіть у вигляді таблиці по два можливі значення кожної властивості.
5.     Створіть інформаційну модель об’єкта «книжка» (опишіть клас об’єктів «Книжка»). Для цього назвіть, які саме властивості потрібні, щоб якнайліпше схарактеризувати цей об’єкт. Наведіть у вигляді таблиці описи двох екземплярів з класу «Книжка».
6.     Задайте у вигляді таблиці три екземпляри класу «Автомобілі», застосувавши чотири властивості.
7.     Опишіть у вигляді набору властивостей клас «Учителі» й опишіть три екземпляри цього класу.
8.     Створіть інформаційну модель вікна. Скільки властивостей ви задіяли? Задайте три екземпляри цього класу. Нарисуйте три ескізи різних вікон.
9.     Опишіть у вигляді набору властивостей клас «Піджак».


Урок 2

Тема: Інформатика як наука та галузь діяльності людини. Поняття інформаційного суспільства. Інформаційні технології.
Мета:
Навчальна: сформувати уявлення  про інформаційні революції та етапи створення нових засобів і методів опрацювання даних; ознайомити учнів  з поняттями: інформаційне суспільство та його вимогами, сформувати поняття інформаційна культура, інформатична компетентність, інформатика, інформаційні технології,  розглянути правила техніки безпеки в кабінеті інформатики, основні напрями розвитку інформатики та етапи розвитку технологій;
урок інформатики 5 клас  урок інформатики 5 клас
урок інформатики 5 клас
Розвивальна:  розвивати світоглядні уявлення про роль інформаційних технологій у сучасному світі, логічне мислення, дослідницькі навички, інформаційну культуру учнів, навички роботи в мережі Інтернет;
Виховна: виховувати зосередженість, уважність та відповідальність, вміння активно сприймати новий матеріал;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: мультимедійне обладнання, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, електронна версія підручника «Інформатика» 9 клас Н.В. Морзе, навчальна презентація;
Програмне забезпечення: браузер, пакет офісних програм.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1)  Привітання із класом, перевірка присутніх
2)  Перевірка готовності учнів до уроку.
3)  Повторення правил з  безпеки життєдіяльності в кабінеті інформатики
ІІ. Актуалізація опорних знань
Повторення раніше вивченого матеріалу
1.     Пригадайте, що таке інформаційні процеси?
2.     Які пристрої використовуються для реалізації інформаційних процесів?
3.     Якими є правила використання програмного забезпечення?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і мети уроку
   У сучасному світі розвиток інформаційних технологій відбувається надзвичайно бурхливо. Ваші батьки, наприклад, зростали в суспільстві, яке не мало мобільного зв’язку. А зараз важко уявити домівку без сучасного комп’ютера, Інтернету, мобільних телефонів тощо. Тож сьогодні ми розпочнемо вивчати перший розділ Інформаційні технології у суспільстві.
Вправа «Мозковий штурм»
Що вам відомо про інформаційні революції, інформаційне суспільство, інформаційну культуру та  інформатичну компетентність?
Яку роль відіграють інформатика, як наука, інформаційні технології в житті сучасної людини?
Чи можете ви назвати основні напрями розвитку інформатики та етапи розвитку технологій?
На ці та інші запитання ми спробуємо дати відповідь, розглянувши тему нашого уроку  «Інформатика як наука та галузь діяльності людини. Поняття інформаційного суспільства. Інформаційні технології.»
IV. Вивчення нового матеріалу
1.     Вивчення нового матеріалу з використанням презентації.
Чому суспільство називають інформаційним?
Цивілізація в процесі свого розвитку пройшла кілька етапів, на кожному з яких рівень життєдіяльності як окремих людей, так і спільнот залежав від їх поінформованості та здатності ефективно опрацьовувати дані. Етапи створення нових засобів і методів опрацювання даних, що спричинили суттєві зміни в суспільстві — змінили спосіб виробництва, стиль життя, систему цінностей, називають інформаційними революціями. Інформаційні революції спричинили поетапний перехід від аграрного суспільства до  інформаційного, де інтелект і знання є засобом і продуктом виробництва.
Інформаційне суспільство - нова історична фаза розвитку цивілізації, в якій головними продуктами виробництва є інформаційні дані та знання.
Основні вимоги інформаційного суспільства XXI століття:
                    здатність до критичного мислення;
                    універсальні, системні знання;
                    ключові компетентності в галузі інформаційно-комунікаційних технологій;
                    здатність до прийняття рішень;
                    уміння управляти динамічними процесами;
                    уміння працювати в команді;
                    навички спілкування.
В інформаційному суспільстві набуття ключових базових знань і навичок, зокрема знання можливостей використання комп’ютерних систем і вміння використовувати їх на практиці, є запорукою успішності та творчої реалізації сучасної людини.
Інформаційна культура – уміння цілеспрямовано працювати з даними й використовувати інформаційно-комунікаційні технології, сучасні технічні засоби та методи їх отримання, опрацювання й передавання.
Інформаційна культура проявляється в людини:
                    в навичках використання технічних пристроїв (телефон, ПК, мережеві пристрої);
                    в здатності використовувати ІКТ у своїй діяльності;
                    в умінні отримувати дані з різних джерел;
                    в умінні подавати інформацію та ефективно її використовувати;
                    у знаннях аналітичних методів опрацювання даних;
                    в умінні працювати з повідомленнями різних видів.
                     умінні приймати колективне рішення, взаємодіяти з іншими людьми.
Інформатична компетентність – здатність людини орієнтуватися в інформаційному просторі, оперувати даними на основі використання сучасних ІКТ.
Чим займається інформатика як наука та як галузь життєдіяльності людини?
Основною метою інформатики як науки є пошук нового знання в різних галузях людської діяльності за допомогою комп’ютерної техніки.
Інформатика – наука, що вивчає структуру й загальні властивості даних, методи і засоби їх створення, пошуку, збереження, опрацювання, передавання та використання в різних сферах людської діяльності.
Основні напрями розвитку інформатики:
1)                     теоретичний (покликаний розвивати загальні теорії пошуку, опрацювання та зберігання даних, виявлення закономірностей створення й перетворення даних та ін.);
2)                     технічний (розглядає автоматизовані системи опрацювання даних, створення нового покоління обчислювальної техніки, штучного інтелекту, роботів)
3)                     прикладний (створює бази знань, розробляє раціональні методи автоматизації виробництва, забезпечує запити інформаційного суспільства)
Які технології називають інформаційними?
Для ефективного опрацювання даних сучасного інформаційного середовища необхідні нові знання та вміння, опанування технологій.
Технологія – сукупність методів і засобів реалізації конкретного складного процесу шляхом поділу його на систему  послідовних взаємопов’язаних процедур та операцій для досягнення високої ефективності певного виду діяльності.
Інформаційна технологія (ІТ) – сукупність методів і прийомів, що використовуються з метою збирання, зберігання, опрацювання, розповсюдження й використання різноманітних даних задля потреб та інтересів користувачів. ІТ являє собою сукупність чітких цілеспрямованих дій щодо опрацювання даних за допомогою ПК.
Інформаційні технології відповідно до методів та засобів опрацювання даних:
1)    глобальні – технології, які включають моделі, методи, засоби використання даних у суспільстві;
2)    базові – технології орієнтовані на конкретну галузь використання;
3)    конкретні – технології, які опрацьовують дані в процесі виконання завдань.
Інформаційні технології відповідно до предметних галузей: технології зі сферою використання в бухгалтерському обліку, банківській та податковій діяльності, тощо.
Інформаційні технології опрацювання відповідно до типів даних:
1)    дані за допомогою алгоритмічних мов, табличних процесорів, систем управління базами даних;
2)    текстів за допомогою текстового процесора;
3)    графічних зображень за допомогою графічних редакторів;
4)    знань за допомогою експертних систем;
5)    об'єктів реального світу за допомогою технологій мультимедіа.
Етапи інформаційних технологій
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота за комп’ютером
Вправа 1 с. 10 Віртуальна виставка
Завдання. Визначте, як інформаційні технології змінили роботу бібліотеки на прикладі віртуальної виставки Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.
VI. Підбиття підсумків уроку.
Обговорення розглянутої теми, поставлених на початку уроку запитань
VІІ. Домашнє завдання
 Опрацювати параграф  1 с. 6-10, вивчити основні поняття з теми, підготувати повідомлення про інформаційні процеси та системи; авторське право та інтелектуальну власність.




Комментариев нет:

Отправить комментарий